СветСвет.Портал

САД воведоа санкции за 39 лица во Сирија

Соединетите Американски Држави денеска воведоа санкции за 39 лица, меѓу кои и сирискиот претседател Башар ал Асад и неговата сопруга Асма.

Вашингтон, 17 јуни 2020 (МИА)Соединетите Американски Држави денеска воведоа санкции за 39 лица, меѓу кои и сирискиот претседател Башар ал Асад и неговата сопруга Асма.

Санкците се воведени за да се намалат приходите за сириската влада со цел да се вратат на преговорите предводени од Обединетите нации.

Американскиот државен секретар Мајк Помпео рече дека се очекуваат многу повеќе санкции против владата на Асад во наредните недели и месеци. паг/

 

 

Таг
Back to top button
Close
Close