СветСвет.Портал

САД воведоа санкции против иранскиот министер за внатрешни работи

САД денеска му воведоа санкции на иранскиот министер за внатрешни работи Абдолреза Рахмани Фазли, обвинувајќи го дека имал улога во „сериозна злоупотреба на човекови права, вклучувајќи и издавање на наредби кои довеле до насилство врз мирни демонстранти“.

Вашингтон, 20 мај 2020 (МИА) – САД денеска му воведоа санкции на иранскиот министер за внатрешни работи Абдолреза Рахмани Фазли, обвинувајќи го дека имал улога во „сериозна злоупотреба на човекови права, вклучувајќи и издавање на наредби кои довеле до насилство врз мирни демонстранти“.

Ова денеска го соопшти американското Министерство за финансии и додаде дека Фазли издал наредба на припадници на органите за ред (ЛЕФ) да употребат смртоносна сила како одговор на протестите во ноември, што довело до страдање на демонстранти, меѓу кои и 23 малолетници.

Министерството на црниот список стави и седум високи функционери на ЛЕФ и провинцискиот командант на иранската Исламска револуционерна гарда (ИРГЦ). јт/

Таг
Back to top button
Close
Close