Svet.SlajderСветСвет.Портал

САД: Во изминатите 24 часа рекордни 36.000 лица инфицирани со Ковид-19

Во САД во изминВкупниот број на заболени лица со новиот коронавиурус во САД се доближува до 2,4 милиониатите 24 часа регистрирани се 36.000 новозаболени лица од Ковид-19, што е највисока бројка од април

Вашингтон, 25 јуни 2020 (МИА) – Во САД во изминатите 24 часа регистрирани се 36.000 новозаболени лица од Ковид-19, што е највисока бројка од април.

Во речиси половина од 50 сојузни американски држави во последните две недели регистрирано е зголемување на бројот на инфицирани лица, додека во Тексас и во Флорида секој ден има рекордно високи бројки на новозаболени лица.

Вкупниот број на заболени лица со новиот коронавиурус во САД се доближува до 2,4 милиони.

Во изминатото деноноќие од последици од Ковид-19 починале 756 лица, со  што вкупниот број на смртни случаи во САД се искачи над 120.100.

Универзитетот Вашингтон  вчера прогнозираше дека до 1 октомври бројкот на смртни случаи во САД би изнесувал 180.000, но ако 95 проценти од Американците носат маски тогаш цифрата на починати лица би била 146.000 лица. ми/

Таг
Back to top button
Close
Close