СветСвет.Слајдер

САД со цел уделот на електрични автомобили да биде 40 отсто до 2030 година

Американската влада преговара со производителите на автомобили за да се осигура дека до крајот на 2020 година, најмалку 40 отсто од возилата што се продаваат во земјата ќе имаат електричен мотор. Но, за да се спроведе овој план, Вашингтон ќе мора да одобри инвестиции вредни милијарди долари во создавање инфраструктура за полнење, пишува Блумберг.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

+389 2 2461600
marketing@mia.mk
Back to top button
Close
Close