Svet.SlajderСветСвет.Портал

САД со 8,3 милијарди долари за борба со новиот коронавирус

Американскиот претседател Доналд Трамп потпиша денеска законски акт за издвојување 8,3 милијарди долари за борба против новиот коронавирус.

Вашингтон, 6 март 2020 (МИА) – Американскиот претседател Доналд Трамп потпиша денеска законски акт за издвојување 8,3 милијарди долари за борба против новиот коронавирус.

Средствата ќе бидат доставени до федерални здравствени служби за набавка на вакцини, тестови за медицински средства како и за помош на федерални држави и локални власти подготвено да дочекаат закани за ширење на вирусот.

Сенатот вчера го одобри предлог законот со образложение дека брзото ширење на епидемијата е закана да го загрози секојдневниот живот во САД. Тоа е за трипати повисока сума одобрена пред 10 денови од Белата куќа. зш/

Провери го и ова

Close
Back to top button
Close
Close