0_Спорт.ПорталКошаркаРезултатиСпорт.Слајдер

САД први финалисти на олимпискиот кошаркарски турнир

Кошаркарите на Соединетите Американски Држави се првите финалисти на Олимпијадата во Токио. Американците утрово ја совладаа Австралија со 97:78.

Токио, 5 август 2021 (МИА) – Кошаркарите на Соединетите Американски Држави се првите финалисти на Олимпијадата во Токио. Американците утрово ја совладаа Австралија со 97:78.

Кевин Дурант со 23 и Девин Букер со 20 поени се најзаслужни за триумфот на „дрим тимот“.

Во второто полуфинале попладне од 13 часот се среќаваат Франција и Словенија. зс/

Таг
Back to top button
Close
Close