0_Спорт.ПорталСпорт.СлајдерТенис

САД останаа без медал за прв пат од враќањето на тенисот на Олимпијадите

Американските тенисери не освоија ниту еден медал на Олимпијадата во Токио. САД стигнаа до мечот за медал само во машка двојка, но таму Остин Кричек и Тенис Сандгрен загубија од Мајкл Венус и Маркус Даниел од Нов Зеланд.

Токио, 30 јули 2021 (МИА) – Американските тенисери не освоија ниту еден медал на Олимпијадата во Токио. САД стигнаа до мечот за медал само во машка двојка, но таму Остин Кричек и Тенис Сандгрен загубија од Мајкл Венус и Маркус Даниел од Нов Зеланд.

Соединетите држави останаа без медал во тенис за прв пат по враќањето на спортот на Олимписките игри во 1988 година.

На седум од осумте претходни Олимписки игри, Американците освоија најмалку едно злато и најмалку два медали. Исклучок беше Атина 2004 година, кога само Марди Фиш освои сребро. зс/

Таг
Back to top button
Close
Close