СветСвет.Портал

САД одобриле продажба на оружје за Тајван во вредност од 2,3 милијарди долари

Стејт департментот одобри евентуална продажба на 100 крајбрежни одбранбени системи „Харпун“ за Тајван, кои ги произведува „Боинг“, а вредноста на договорот изнесува 2,37 милијарди долари, соопшти Пентагон.

Back to top button
Close
Close