Дописници СветСветСвет.Портал

САД исклучија две руски компании од списокот санкции

САД исклучија две руски компании од списокот санкции каде претхоидно беа поставени, соопштија од Министерството за финансии.

Вашингтон, 2 март 2020 (МИА) – САД исклучија две руски компании од списокот санкции каде претхоидно беа поставени, соопштија од Министерството за финансии.

Управата за контрола на странски капитал при Министерството за финансии (ОФАК) одбликира две руски компании, се вели во соопштението. Се додадва дека овие компании биле ставени на списокот поради нукларната програма на Северна Кореја.

Претходно, американскиот претседарел Доналд Трамп ги продолжи за 12 месеци санкциите против Русија, поради руската анекси на Крим. кб/ссм/

Back to top button
Close
Close