СветСвет.Портал

САД и продаваат на Швајцарија 80 авиони-ловци за 14 милијарди долари

САД планираат да и продадат на Швајцарија 40 авиони-ловци Ф/А-18ЕФ „Супер Хорнет“ и 40 авиони бомбардери Ф-35 од петта генерација, во вредност од околу 14 милијарди долари, соопшти американската Агенција за одбрана и соработка.

Back to top button
Close
Close