0_Web_АктуелноДописници СветМКДПолитика

САД и Грција ги потенцираат важноста на историскиот Договор од Преспа и неговата доследна имплементација

Важноста на Договорот од Преспа, неговото доследно спроведување, членството на Северна Македонија во НАТО, како и поддршката за интеграцијата во ЕУ и НАТО  на земјите од Западен Балкан, ги споменуваат САД и Грција, во заедничката изјава по средбата на американскиот државен секретар Мајк Помпео и шефот на грчката дипломатија Никос Дендиас во Солун на која бил разгледан стратешкиот дијалог на високо ниво меѓу двете земји, јави дописничката на МИА од Атина.

Back to top button
Close
Close