Svet.SlajderДописници СветСветСвет.Портал

САД ги укинаа чартер летовите за Куба

САД ги укинаа чартер летовите за Куба со намера да ги намалат доходите од преголемиот број чартери откако САД лани в октомври ги укинаа комерцијалните летови за оваа земја, освен во престолнината Хавана.

Вашингтон, 10 јануари 2020 (МИА) – САД ги укинаа чартер летовите за Куба со намера да ги намалат доходите од преголемиот број чартери откако САД лани в октомври ги укинаа комерцијалните летови за оваа земја, освен во престолнината Хавана.

Како што јавија од Стејт департментот, мерката ќе го ограничи богатењето на кубанскиот режим од туризмот, што ги користи овие средства за финансирање на репресиите против народот на Куба и неговата поддршка за диктаторот Николас Мадуро во Венецуела.

Според одлуката, девет аеродроми на Куба нема повеќе да примаат летови од САД. Авиокомпаниите имаат 60 денови постепено да ги откажат летовите за Куба. САД исто така имаат воведено ограничувања на бројот на летови во оваа земја.

Дипломатските односи меѓу Куба и САД беа прекинати на 3 јануари 1961 година, по доаѓањето на власт на комунистичкиот водач Фидел Кастро. За време на претседателствувањето на Барак Обама, односите помеѓу двете земји се подобрија, но со доаѓањето на Доналд Трамп, повторно се влошија.

Во 2017 година, САД повлекоа 60 отсто од својот дипломатски персонал на Куба. Лани пак, Стејт департментот дозволи судски процеси во САД против меѓународни компании кои вршат бизнис на Куба, и забранија групни патувања на Американци на островот. кб/сд/

Провери го и ова

Close
Back to top button
Close
Close