Svet.SlajderСветСвет.Портал

САД ги продолжија разговорите со Талибанците во Катар

„САД се приклучија денеска на разговорите во Доха. Фокусот на дискусијата ќе биде да се намали насилството што ќе доведе до внатрешно-авганистански разговори и прекин на огнот“, објасни изворот

Доха, 7 декември 2019 (МИА) – САД ги продолжија разговорите со Талибанците во Катар, јавија западни медиуми повикувајќи се на извор на администрација во Вашингтон.

Преговорите продолжија по три месеци откако американскиот претседател Доналд Трамп нагло ги прекина дипломатските напори за излегување на државата од најдолгата војна што ја водела – во Авганистан.

„САД се приклучија денеска на разговорите во Доха. Фокусот на дискусијата ќе биде да се намали насилството што ќе доведе до внатрешно-авганистански разговори и прекин на огнот“, објасни изворот кој е запознат со напорите за ставање крај на конфликтот во Авганистан, што трае веќе две децении. зш/

Провери го и ова

Close
Back to top button
Close
Close