Svet.SlajderСветСвет.Портал

САД ќе издаваат пасоши само во случај на итна потреба

Под итна нужда се смета прашањето на „ живот и смрт“, а целта е да се запре ширењето на коронавирусот.

Вашингтон, 3 април 2020 (МИА) – САД престануваат со издавање патни исправи, освен во случаи на итна потреба, јави Си-Ен-Ен.

Под итна нужда се смета прашањето на „ живот и смрт“, а целта е да се запре ширењето на коронавирусот.

Примери на итни случаи ќе се сметаат патувања заради сериозни болести, повреди или смрт во потесното семејство.

Во САД во моментов 40 сојузни држави на своите граѓани им нареди да останат во своите домови. сд/

Back to top button
Close
Close