СветСвет.ПорталСвет.Слајдер

САД: Демократите подготвени за „супер вторник“

Предизборите на Демократската партија денеска влегуваат во важна фаза, бидејќи со гласање во серија сојузни американски држави ќе бидат избрани третина од делегатите кои подоцна ќе одлучуваат кој ќе влезе во трката за претседател на САД.

Вашингтон, 3 март 2020 (МИА) – Предизборите на Демократската партија денеска влегуваат во важна фаза, бидејќи со гласање во серија сојузни американски држави ќе бидат избрани третина од делегатите кои подоцна ќе одлучуваат кој ќе влезе во трката за претседател на САД.

Во трката за кандидат на демократите кој ќе се спротистави на претседателот на САД Доналд Трамп на изборите на 3 ноември, останати се шестмина политичари, поранешниот потпретседател на САД, Џозеф Бајден (77), сенаторот од Вермонт, Берни Сандерс (78), милијардерот Мајк Блумберг (78), сенаторките од Масечутес и Минесота, Елизабет Ворен (70) и конгресменката Талси Габард (38).

По убедливата победа на Бајден на изборите во Јужна Каролина во саботата, од трката ненадејно се повлече поранешниот градоначалник на Саут Бенд, Пит Бутиџиџ (38),  а вчера и Еми Клобучар.

Демократите денеска гласаат во 14 сојузни држави, Калифорнија, Јута, Колорадо, Оклахома, Тексас, Минесота, Арканзас, Тенеси, Алабама, Северна Каролина, Вирџинија, Масачусетс, Вермонт и Мејн и американската територија, Американска Самоа.

Значењето на „супер вторник“ е во тоа што во овие 14 држави и една територија избираат 1.344 од 3.979 (34 отсто) делегати кои на Демократската национална конвенција од 13 до 16 јули во Милвоки, ќе одлучат за партиски кандидати за претседател и потпретседател на САД.

Внатрепартиски избори за делегати досега се одржани во четири сојузни американски држави, Ајова, Њу Хемпшир, Невада и Јужна Каролина, каде вкупно одбрани 155 делегати.

Во моментов води Сандерс со најмалку 58 освоени делегати, по него е Бајден (најмалку 50), а потоа следат Бутиџиџ (26), Ворен (осум) и Клобучар (седум). ссм/

 

Back to top button
Close
Close