СветСвет.Портал

САД ја укинаа забраната за летовите на авионите 737Макс на Боинг

Компанијата Боинг денеска доби дозвола од американската Сојузна управа за воздухопловство (ФАА) дека нејзиниот авион 737Макс повторно може да сообраќа, по речиси две години откако е приземјен низ светот поради две кататсрофални несреќи во кои загинаа неколку стотици патници.

Back to top button
Close
Close