0_Web_Актуелно0_МИА Истражува.ПорталБизнисБизнис.ПорталДописници МКДОпштински вестиСторија

Семејство Трајковиќ од Табановце-четири генерации грнчари

Стојан Трајковиќ од кумановското село Табановце веќе 30 години активно се занимава со грнчарство. Тој е четврта генерација од неговото семејството кои се занимаваат со древниот занает, што се пренесувал од дедо на внук, од татко на син, последниве два века.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

+389 2 2461600
marketing@mia.mk
Таг
Back to top button
Close
Close