Svet.SlajderЕвропаЕвропа.Портал

Руте: Кон Орбан беа упатени најжестоките критики што сум ги видел на самитите на ЕУ

Во раните утрински часови, по крајот на првиот ден од самитот, Руте изјави дека особено емотивен момент во дебатата бил кога премиерот на Луксембург, Ксавиер Бетел, зборувал за неговата борба да биде прифатен како хомосексуалец. -Јас не станав геј, јас тоа сум. Не станува збор за избор. Мојата мајка мрази што јас сум геј и сега јас живеам со тоа. И сега тоа вие ставете го во закон. Ве почитувам, но ова е црвената линија. Овде станува збор за основните права, правото да се биде поинаков, рече Бетел, обраќајќи му се на Орбан.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

+389 2 2461600
marketing@mia.mk

Провери го и ова

Close
Back to top button
Close
Close