ЕвропаЕвропа.Портал

Русија соработува со соседите за превенција од бубонска чума

Русија изгради ефикасна соработка со службите за превенција и контрола на заразни болести во соседните земји, со цел да се спречи влегување на болеста чума во земјата, изјави денеска Ајадар Ишмухаметов, директор на Федералниот центар за истражување и развој на имунолошки и биолошки производи.

Москва, 6 јули (МИА)Русија изгради ефикасна соработка со службите за превенција и контрола на заразни болести во соседните земји, со цел да се спречи влегување на болеста чума во земјата, изјави денеска Ајадар Ишмухаметов, директор на Федералниот центар за истражување и развој на имунолошки и биолошки производи.

Претходно, властите во градот Бајанур во автономната област Внатрешна Монголија во северна Кина предупредија за епидемиолошки ризик, откако пациент со симптоми на бубонска чума беше примен во локална болница.

Властите препорачаа населението да одржува лична хигиена и да избегнува локации кои се населени со глодари.

Ишмухаметов рече дека мрежата на специјализирани институции во Русија обезбедува заштита од навлегување на таа болест во земјата, истакнувајќи дека истражувањата за чума во Русија се спроведени од крајот на 19 век. паг/

 

 

Таг
Back to top button
Close
Close