ЕвропаЕвропа.ПорталСвет.Слајдер

Русија се заканува дека ќе ги депортира странците заразени од коронавирус

Рускиот премиер, Михаил Мистушин се закани дека ќе ги депортира странците кај кои е идентификуван коронавирус, објавија руските медиуми, пренесе ДПА.

Москва, 3 февруари 2020 (МИА) – Рускиот премиер, Михаил Мистушин се закани дека ќе ги депортира странците кај кои е идентификуван коронавирус, објавија руските медиуми, пренесе ДПА.

-Националниот план за превенција предвидува депортирање на странски државјани кај кои е дијагностициран коронавирусот, изјави Мистушин.

Минатата недела Русија ги потврди првите два случаи, кај двајца кинекси државјани во Сибир, во Забајкалскиот регион, кој граничи со Кина, и во областа Тимен, што граничи со Казахстан.

Руските здравствени власти соопштија дека вирусот  не е идентификуван кај ниту еден Русин. ки/сд/

Back to top button
Close
Close