ЕвропаЕвропа.Портал

Русија развива вакцина против Ковид-19 за мачки и ласици

Русија соопшти дека развива нова вакцина против Ковид-19 за да ги заштити ласиците на своите фарми за крзно, како и за домашните мачки.

Москва, 17 август 2020 (МИА) – Русија соопшти дека развива нова вакцина против Ковид-19 за да ги заштити ласиците на своите фарми за крзно, како и за домашните мачки.

Роселхознадзор, руската ветеринарна служба објави дека работи на вакцина за животни што треба да се тестира во есен.

Одлуката следува откако се појавија случаи на Ковид-19 кај домашните мачки во Москва и во други градови.

– Вакцината главно ни е потребна за ласиците, но луѓето веројатно ќе сакаат да ги заштитат и своите миленичиња, рече шефот на организацијата Сергеј Данкверт. ссм/

Back to top button
Close
Close