Дописници СветЕвропа

Русија  поднесе меѓудржавна тужба против Украина пред Европскиот суд за човекови права

Во овој случај, руската влада тврди дека постои административна практика во Украина, вклучувајќи убиства, киднапирања, присилно раселување, кршење на избирачкото право, ограничувања на употребата на рускиот јазик и напади врз руските амбасади и конзулати.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

+389 2 2461600
marketing@mia.mk
Back to top button
Close
Close