0_МИА Истражува.ПорталИзбрано

„Рударењето“ биткоини троши повеќе електрична енергија од Финска, Шведска или Аргентина

Според истражувачите, рударењето биткоини користи рекордни121,36 терават-часови (TWh) електрична енергија годишно, што има силно влијание врз животната средина и го надминува долгиот список на земји во потрошувачката на енергија.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

+389 2 2461600
marketing@mia.mk
Back to top button
Close
Close