BotëBotë.PortalSvet.Slajder

Rritje më e madhe e të infektuarve me Kovid-19 në SHBA, më shumë se 50.000 për një ditë

SHBA kanë vendosur edhe një tjetër rekord të zi për numrin e rasteve të reja të koronavirusit, më shumë se 50.700 të infektuar, sipas raportit më të ri nga Universiteti Xhons Hopkins.

Uashington, 2 korrik 2020 (MIA) – SHBA kanë vendosur edhe një tjetër rekord të zi për numrin e rasteve të reja të koronavirusit, më shumë se 50.700 të infektuar, sipas raportit më të ri nga Universiteti Xhons Hopkins.

Numri më i lartë i të infektuarve është në jug dhe perëndim të vendit, ku vendet kanë rihapur ekonomitë e tyre.

Që nga dita e djeshme, kafenetë, teatrot dhe restorantet e shtëpive janë rihapur në Kaliforni, ndërsa gjendja në Arizonë, ku një nga vatrat e reja është Feniksi, po përkeqësohet dhe po rritet numri i pacientëve të hospitalizuar.

Siç u njoftua, mbyllja në Kaliforni do të jetë në fuqi për tre javë të tjera.

Siç transmetojnë agjencitë e huaja, amerikanët që nuk mbajnë maska ​​dhe nuk ndjekin rregullat për distancë fizike, janë pjesërisht fajtorë për rritjen e papritur të numrit të pacientëve.

Përkundër faktit se SHBA-ja ka numër më të madh të të infektuarve dhe rasteve të vdekjes në botë, presidenti amerikan Donald Tramp beson se kjo do të zhduket.

“Unë mendoj se në një moment të caktuar do të zhduket, shpresoj”, deklaroi Tramp për Foks Biznis. bs/bsh/

Таг
Back to top button
Close
Close