0_Maqedoni.Portal0_Web_Ballina - Sllajder0_Web_Përzgjedhja e redaktoritKorrespondentë BotëMakedonija.SlajderPolitikë

Rot: Shpresojmë që Konferenca e parë ndërqeveritare me Shkupin dhe Tiranën të mbahet në vjeshtë

Ministri gjerman i Çështjeve Evropiane Mihael Rot deklaroi se vendi i tij shpreson se Konferenca e parë ndërqeveritare (MVK) me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë do të mbahet këtë vjeshtë, njofton korrespondentja e MIA-s nga Brukseli.

Bruksel, 3 qershor 2020 (MIA) – Ministri gjerman i Çështjeve Evropiane Mihael Rot deklaroi se vendi i tij shpreson se Konferenca e parë ndërqeveritare (MVK) me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë do të mbahet këtë vjeshtë, njofton korrespondentja e MIA-s nga Brukseli.

Konferenca ndërqeveritare de fakto e shënon fillimin e negociatave për anëtarësim në Union dhe hapjen e kapitullit të parë.

Roj, i cili sot mori pjesë në konferencën e Qendrës politike evropiane, u përqendrua edhe në procesin e BE-së për vendimin pozitiv dhe fillimin e negociatave me këto dy vende.

“Isha shumë i pakënaqur që disa vende anëtare të BE-së e nënvlerësojnë rolin e Ballkanit Perëndimor në paqen dhe stabilitetin e Evropës, interesi ynë i përbashkët është ta stabilizojmë Ballkanin Perëndimor”, tha ministri gjerman për Evropën, vendi i të cilit nga 1 korriku e merr kryesimin me BE-në nga Kroacia.

Në pyetjen e MIA-s nëse ka perspektivë Maqedonia e Veriut t’i fillojë negociatat gjatë kryesimit gjerman me BE-në, Rot u përgjigj pozitivisht.

“Kemi dhënë dritë të gjelbër për Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë, ishte shumë e vështirë t’i bindim partnerët tanë në BE, dhe shpresoj se ne do të jemi në gjendje të fillojmë zyrtarisht negociatat me Konferencat e para ndërqeveritare gjatë kryesimit gjerman, mbase në vjeshtë dhe më në fund shpresoj se do të jemi më aktivë në këtë rajon, kjo është thelbësore”, tha ministri Rot.

Ai potencoi se Ballkanin Perëndimor e ka “në zemër” dhe përkujtoi se rajonit i është premtuar perspektiva e BE-së para 17 vjetëve.

“Kjo është një nga mjetet më të mira dhe ne duhet të punojmë të ketë sukses, duhet ta përforcojmë dukshmërinë e BE-së në Ballkanin Perëndimor”, tha Rot, duke përmendur se Unioni do të sigurojë 3.3 miliardë euro për rajonin për t’u ballafaquar me krizën shëndetësore dhe socio- pasojat ekonomike.

Komisari për Zgjerim i BE-së Oliver Varhei njoftoi dje se kornizat e bisedimeve për Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë duhet të publikohen “në ditët e ardhshme”. Sipas zëvendëskryeministrit Bujar Osmani, kjo do të ndodhë javën tjetër më 9 ose 10 qershor.

Publikimi i këtyre kornizave tani lenë hapësirë  që çështja të shtohet në rend dite të ministrave të çështjeve evropiane të BE-së që këtë muaj, po tani për tani kjo nuk është konfirmuar. tm/sn/

 

 

 

Провери го и ова

Close
Back to top button
Close
Close