0_Спорт.ПорталКошарка

Рондо се искачи на 17. место во историјата на НБА по број на асистенции

Кошаркарот на Лос Анџелес лејкерс Раџон Рондо забележа пет асистенции ноќеска на натпреварот со Њу Орлеанс (123:113) и направи прогрес на вечната листа на додавања по кои е постигнат кош.

Лос Анџелес, 4 јануари 2020 (МИА) – Кошаркарот на Лос Анџелес лејкерс Раџон Рондо забележа пет асистенции ноќеска на натпреварот со Њу Орлеанс (123:113) и направи прогрес на вечната листа на додавања по кои е постигнат кош.

Рондо сега е 17-ти во историјата на лигата, надминувајќи го резултатот на Тим Хардавеј (7.095). Следна цел на Рондо е Расел Вестбрук од Хјустон кој има 7.114.

На прво место во оваа статистичка категорија е Џон Стоктон со 15.086 асистенции.

Во просек, Рондо има 8,5 додавања по натпревар.

Претходно, Рондо играше за Бостон, Далас, Сакраменто, Чикаго, Њу Орлеанс. зс/

Таг
Back to top button
Close
Close