0_Спорт.ПорталФудбал

Роналдо сака да го напушти Јувентус и побара неговиот агент да му најде нов клуб

Напаѓачот на Јувентус, Кристијано Роналдо сака да го напушти клубот, пренесува „Фудбал Италија“, повикувајќи се на „Ла Газета дело Спорт“.

Торино, 30 април 2021 (МИА) – Напаѓачот на Јувентус, Кристијано Роналдо сака да го напушти клубот, пренесува „Фудбал Италија“, повикувајќи се на „Ла Газета дело Спорт“.

Според изворот, 36-годишниот Португалец го замолил својот агент, Хорхе Мендеш, да му најде нов тим. Се известува дека фудбалерот има намера да ја смени клупската средина во текот на летниот преоден рок.

Роналдо сакаше да го напушти Јувентус откако тимот од Порто испадна во осминафиналето во Лигата на шампионите.

Португалецот игра за Јувентус од летото 2018 година. Во сезоната 2020/21, тој настапи на 39 натпревари постигна 32 гола и четири асистенции.

Порталот Transfermarkt.com ја проценува вредноста на играчот на 50 милиони евра. зс/

Таг
Back to top button
Close
Close