СветСвет.Портал

Рохани: Иран ќе формира своја безбедносна коалиција во Заливот

Иранскиот претседател Хасан Рохани најави дека Иран ќе формира своја безбедносна коалиција во Персискиот Залив и ќе покани и други земји да се приклучат кон неа, бидејќи САД испраќаат се повеќе војници во Саудиска Арабија и ја предводат сопствената воена коалиција во регионот.

Back to top button
Close
Close