0_Web_Актуелно0_МИА Истражува.ПорталBiznis.SlajderMakedonija.SlajderБизнисЕкономијаИнтервју

Ристеска за МИА: Северна Македонија треба да прогласи датум кога конечно ќе реши да го прекине производството на електрична енергија од лигнит

Потребата од енергетска транзиција во Северна Македонија,  напуштањето на употребата на лигнитот и премостување кон обновливи извори на енергија, како во земјава, така и во Западен Балкан, чекорите на Европската Унија во процесот на енергетската транзиција, придобивките на компаниите и домаќинствата од новото енергетско време, финансиските проекции за трнзицијата кон обновливи извори на енергија, како и препораките за земјава на тоа поле, се темите за кои разговаравме со експертката за енергетика Соња Ристеска, која живее и работи во Германија, како проектен менаџер за Југоисточна Европа во „Агора Енергивенде“.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

Даниела Димовска 075 284 502
Јованка Јанковска 075 280 297
Вида Димова 075 284 506
Таг
Back to top button
Close
Close