СветСвет.ПорталСвет.Слајдер

Репортажа на „Торонто сан“: Инсектите повторно во мени на пазар во Кина (видео)

Инсекти повторно се на менијата на злогласниот кинески пазар во Нанинг. Улицата Жонгшан се здоби со (не) позната репутација ширум светот заради тоа што луѓето многу често бираат порција скакулци. Пазарот беше затворен повеќе од два месеца поради пандемијата на коронавирус, но „Торонто Сан“ во репортажа известува дека е отворена од почетокот на април.

Торонто, 3 мај 2020 (МИА) –    Инсекти повторно се на менијата на злогласниот кинески пазар во Нанинг. Улицата Жонгшан се здоби со (не) позната репутација ширум светот заради тоа што луѓето многу често бираат порција скакулци. Пазарот беше затворен повеќе од два месеца поради пандемијата на коронавирус, но „Торонто Сан“ во репортажа известува дека е отворена од почетокот на април.

Иако Кина се уште има забрана за продажба на „диво“ месо, инсектите се уште се во игра.

Посетителите можат да грицкаат инсекти како скорпии, пајаци, стоногалки, скакулци и ракови од слатководни води. Тие велат дека најпопуларните верзии на оброкот се оние каде што се пржат инсекти. Згора на тоа, може да се нарача и октопод на скара, што е прилично вообичаено јадење што се нуди.

Пазарот се отвора во шест часот наутро и трае доцна во ноќта. Тоа е популарна туристичка атракција, но сега е ограничена на „само“ три илјади луѓе. За споредба, ова е само една десетина од вкупниот број на луѓе кои го посетуваа пазарот пред пандемијата.

Тезгите со „деликатеси“ се оддалечени, а посетителите мора да потврдат дека се здрави преку официјалната апликација и со мерења на температурата пред влегувањето. зш/

 

Back to top button
Close
Close