0_Maqedoni.Portal0_Web_Ballina - SllajderMakedonija.SlajderPolitikë

Regjistrohen 78 raste të reja me Kovid-19, pesë të vdekur, 172 të shëruar

Në 24 orët e fundit  janë bërë gjithsej 894 testime, ndërsa janë regjistruar 78 raste të reja me Kovid-19 në: Shkup-26, Kumanovë-4, Dibër-1, Shtip-17, Tetovë-9, Strugë-3, Manastir-1, Ohër-1, Gostivar-5, Kriva pallankë-1, Koçan-1, Probishtip-3, Vinicë-1, Sveti Nilollë-5. Kanë vdekur pesë pacientë, tre nga Shkupi, një nga Kumanova, dhe një nga Strugaтро. Instituti për Shëndet Publik ka regjistruar 172 të shëruar nga: Shkupi-72, Kumanova-53, Shtipi-20, Prilepi-4, Tetova-10, Velesi-1, Gostivari-5, Probishtipi-2, Resnja-4, Negotina-1, bëri të ditur Ministria e Shëndetësisë.

Shkup, 6 korrik 2020 (MIA) – Në 24 orët e fundit  janë bërë gjithsej 894 testime, ndërsa janë regjistruar 78 raste të reja me Kovid-19 në: Shkup-26, Kumanovë-4, Dibër-1, Shtip-17, Tetovë-9, Strugë-3, Manastir-1, Ohër-1, Gostivar-5, Kriva Pallankë-1, Koçan-1, Probishtip-3, Vinicë-1, Sveti Nilollë-5. Kanë vdekur pesë pacientë, tre nga Shkupi, një nga Kumanova, dhe një nga Struga. Instituti për Shëndet Publik ka regjistruar 172 të shëruar nga: Shkupi-72, Kumanova-53, Shtipi-20, Prilepi-4, Tetova-10, Velesi-1, Gostivari-5, Probishtipi-2, Resnja-4, Negotina-1, bëri të ditur Ministria e Shëndetësisë.

Në Klinikën për Sëmundje Infektive dhe Gjendje febrile kanë vdekur dy pacientë të moshës 70 dhe 80 vjeçe. Në SPQ “8 Shtatori” kanë vdekur pesë pacientë të moshës  77 dhe 63 vjeçe, te një pacient virusi është vërtetuar pas vdekjes. Në Spitalin e Përgjithshëm në Strugë është vdekur një pacient i moshës 86 vjet.

Numri i përgjithshëm i personave të diagnostikuar me Kovid-19 nga fillimi i epidemisë arrin  7.124, numri i pacientëve të shëruar është 3.199, të vdekur janë 346, ndërsa për momentin raste aktive në vend janë 3.579.Për momentin shpërndarja në qytete është si vijon:

Shkup 3.422 aktivë 1.960
• Kumanovë 801, aktivë 194
• Dibër 110, aktivë 58
• Shtip 390, aktivë 157
• Prilep 281, aktivë 51
• Tetovë 775, aktivë 391
• Strugë 268, aktivë 169
• Veles 196, aktivë 42
• Manastir 62, aktivë 23
• Ohër 205, aktivë 176
• Kavadar 21, aktivë 15
• Gostivar 161, aktivë 93
• Gjevgjeli 12, 3 aktivë (2 persona nga Gjevgjelia janë banorë të Bogdancit)
• Strumicë 17, aktivë 9
• Kriva Pallankë 17, aktivë 11
• Radovish 4, aktivë 0
• Krushevë 7, aktivë 3
• Koçan 75, aktivë 22
• Probishtip 29, aktivë 18
• Demir Hisar 2, aktivë 1
• Makedonski Brod 6, aktivë 4
• Pehçevë 6, aktivë 3
• Berovë 3, aktivë 0
• Vallandovë 6, aktivë 2
• Vinicë 4, aktivë 0
• Dellçevë 1, aktivë 0
• Kratovë 5, aktivë 2
• Sveti Nikollë 47, aktivë 42
• Kërçovë 48, aktivë 39
• Resnjë 122, aktivë 85
• Negotinë 21, aktivë 6 (10 persona nga Negotina janë banorë të Demir Kapisë).

Testet e bëra – 894 janë bërë përmes: ISHP – 544,  ASHAM – 96, Zhan Mitrev (Filipi i Dytë) –71, Sistina me PCR metodë – 183. Deri tani në vend janë bërë gjithsej 68.059  testime për Kovid-19. Sot nuk ka testime në kuadër të skriningut.

Në Klinikën infektive gjatë 24 orëve të fundit janë pranuar pesë pacientë. Gjithsej janë hospitalizuar 90 pacientë. Në përkrahje me oksigjen janë 53 pacientë, nuk ka pacient në ventilim mekanik.

Në spitalin në Kozle janë hospitalizuar 29 pacientë të rritur pozitivë me Kovid-19 dhe katër fëmijë pozitivë me simptoma të virusit.

Në SPQ “8 Shtatori” janë pranuar gjashtë pacientë të rinj, gjithsej të hospitalizuar janë 122 pacientë. Në aparat respirator janë tre pacientë.

Në spitalin në Manastir janë hospitalizuar 37 pacientë, ndërsa në spitalin në Shtip janë hospitalizuar 45 pacientë. Në repartet infektive në Tetovë, Ohër, Veles, Kumanovë, Prilep dhe Gostivar janë hospitalizuar 94 pacientë – pozitivë dhe të dyshimtë në Kovid-19.

Raste aktive sipas komunave në Shkup sot (pas përfundimit të anketave epidemiologjike, mund të ketë ndryshim në shpërndarjen sipas komunave në Shkup):

 • Çair – 402
 • Aerodrom – 155
 • Butel – 170
 • Gazi Babë – 201
 • Qendër – 149
 • Karposh – 166
 • Saraj – 150
 • Kisella Vodë – 110
 • Gjorçe Petrov – 115
 • Studeniçan – 107
 • Shuto Orizare – 95
 • Haraçinë – 51
 • Ilinden – 35
 • Petrovec – 17
 • Çuçer Sandevë – 18
 • Sopishtë – 9
 • Zelenikovë – 8
 • Të huaj – 2. ar/

Провери го и ова

Close
Back to top button
Close
Close