0_Maqedoni.Portal0_Web_Ballina - SllajderMakedonija.SlajderShoqëri

Regjistrohen 160 raste të reja me Kovid-19, tre të vdekur, 368 pacientë të shëruar

Në 24 orët e fundit janë bërë 2.172 testime, ndërsa janë regjistruar 160 raste të reja me Kovid-19 në: Shkup-38, Kumanovë-19, Dibër-1, Shtip-10, Prilep-4, Tetovë-20, Strugë-9, Veles-3, Manastir-1, Ohër-4, Kavadar-4, Gistivar-13, Strumicë-2, Koçan-4, Probishtip-1, Demir Hisar-3, Makedonski Brod-2, Pehçevë-2, Berovë-2, Vallandovë-1, Vinicë-2, Dellçevë-1, Sveti Nikollë-5, Kërçovë-8, Negotinë-1. Kanë ndërruar jetë tre pacientë:  dy nga Shkupi (60 dhe 72 vjeç) dhe një paciente nga Gostivari (53). Të gjithë pacientët kanë vdekur në kushte spitalore.

Shkup, 14 gusht 2020 (MIA) – Në 24 orët e fundit janë bërë 2.172 testime, ndërsa janë regjistruar 160 raste të reja me Kovid-19 në: Shkup-38, Kumanovë-19, Dibër-1, Shtip-10, Prilep-4, Tetovë-20, Strugë-9, Veles-3, Manastir-1, Ohër-4, Kavadar-4, Gistivar-13, Strumicë-2, Koçan-4, Probishtip-1, Demir Hisar-3, Makedonski Brod-2, Pehçevë-2, Berovë-2, Vallandovë-1, Vinicë-2, Dellçevë-1, Sveti Nikollë-5, Kërçovë-8, Negotinë-1. Kanë ndërruar jetë tre pacientë:  dy nga Shkupi (60 dhe 72 vjeç) dhe një paciente nga Gostivari (53). Të gjithë pacientët kanë vdekur në kushte spitalore.

Instituti i Shëndetit Publik sot regjistroi 368 pacientë të shëruar nga: Shkupi-117, Kumanova-34, Dibra-60, Shtipi-18, Prilepi-5, Tetova-32, Kavadari-5, Gostivari-42, Gjevgjelia-2, Strumica-13, Kriva Pallanka-9, Radovishi-1, Krusheva-1, Koçani-2, Probishtipi-3, Makedonski Brodi-1, Berova-1, Vinica-1, Sveti Nikolla-16, Kërçova-1, Resnja-1, Negotina-3,  kumtoi Ministria e Shëndetësisë.

Numri i përgjithshëm i të diagnostikuarve me kovid në vendin tonë që nga fillimi i epidemisë është  12.515, numri i të shëruarve është  9.030, i të vdekurve është 535, ndërsa për momentin numri i rasteve aktive në vend është 2.950. Sot janë evidentuar një test kontrollues. Sipas analizave të përfunduara epidemiologjike për momentin shpërndarja nëpër qytete është si në vijim:

• Shkup 5.325, aktivë 986
• Kumanovë 1.233, aktivë 243
• Dibër 224, aktivë 65
• Shtip 1.027, aktivë 293
• Prilep 352, aktivë 32
• Tetovë  1.123, aktivë 168
• Strugë 503, aktivë 169
• Veles 241, aktivë 28
• Manastir 179, aktivë 78
• Ohër 305, aktivë 78
• Kavadar 147, aktivë 106
• Gostivar 623, aktivë 264
• Gjevgjeli 27,  aktivë 9 (* 7 persona nga NJR Gjevgjeli janë banorë të Dojranit, 4 të Bogdancit)
• Strumicë 49, aktivë 20
• Kriva Pallankë 28, aktivë 5
• Radovish 36, aktivë 8
• Krushevë 16, aktivë 2
• Koçan 128, aktivë 34
• Probishtip 67, aktivë 18
• Demir Hisar 53, aktivë 34
• Makedonski Brod 63, aktivë 48
• Pehçevë 8, aktivë 2
• Berovë 12, aktivë 7
• Vallandovë 8, aktivë 2
• Vinicë 44, aktivë 39
• Dellçevë 7, aktivë 2 (* 4 persona nga NJR Dellçevë janë nga Makedonska Kamenica)
• Kratovë 15, aktivë 3
• Sveti Nikollë 258, aktivë 67
• Kërçovë 234, aktivë 133
• Resnjë 146, aktivë 9
• Negotinë 34, aktivë 10 (* 10 persona nga NJR Negotinë janë banorë të Demir Kapisë)

Nga testet e bëra  2.172 përmes: ISHP-851, QSHP Shkup-35, Avicena- 174, Biotek- 356, ASHAM- 94, Zhan Mitrev (Filipi i Dytë)- 267, Sistina me PCR metodë-264, Mjekësia ligjore-14, QSHP Manastir- 102, Klinika Infektive- 8, KGJO- 7. Deri më tani në vend janë bërë gjithsej 123.122 testime të Kovid-19. Sot nuk ka testime në kuadër të skriningut.

Në Klinikën Infektive gjatë 24 orëve të fundit janë pranuar 13 pacientë të rinj. Gjithsej janë hospitalizuar 83 pacientë, nga të cilët në përkrahje të oksigjenit janë 43, ndërsa nuk ka pacient në ventilim mekanik.

Në spitalin në Kozle janë hospitalizuar 13 pacientë të moshuar pozitivë në Kovid-19 dhe gjashtë fëmijë pozitivë me virus, dhe tre pacientë suspektivë.

Në SPQ “8 Shtatori” janë pranuar 15 pacientë të rinj. Gjithsej janë hospitalizuar 72 pacientë, nga të cilët në aparat respiratorë janë pesë pacientë.

Në spitalin në Manastir janë hospitalizuar 26, ndërsa në spitalin në Shtip janë hospitalizuar 45 pacientë. Në repartet infektive në Tetovë, Ohër, Veles, Kumanovë, Prilep, Gostivar, Strumicë dhe Strugë janë hospitalizuar 106 pacientë – pozitivë dhe të dyshimtë me Kovid-19.

Raste aktive në komunat në Shkup sot (pas përfundimit të anketave epidemiologjike, mund të ketë ndryshim në shpërndarjen sipas komunave në Shkup)

 • Çair – 138
 • Aerodrom – 125
 • Butel – 66
 • Gazi Babë – 112
 • Qendër – 86
 • Karposh – 103
 • Saraj – 35
 • Kisella Vodë – 81
 • Gjorçe Petrov – 69
 • Studeniçan – 32
 • Shuto Orizarë – 67
 • Haraçinë – 18
 • Ilinden – 17
 • Petrovec – 5
 • Çuçer Sandevë – 9
 • Sopishtë – 12
 • Zelenikovë – 6
 • Të huaj– 3. ar/

Провери го и ова

Close
Back to top button
Close
Close