0_Maqedoni.Portal0_Web_Përzgjedhja e redaktoritMakedonija.SlajderShoqëri

Regjistrohen 141 raste të reja me Kovid-19, katër të vdekur

Në 24 orët e fundit janë bërë 2006 testime, ndërsa janë regjistruar 141 raste të reja me Kovid-19 në: Shkup-51, Kumanovë-19, Dibër-2, Shtip-15, Prilep-6, Tetovë-6, Strugë-16, Veles-2, Manastir-4, Ohër-2, Kavadar-1, Gostivar-2, Gjevgjeli-1, Radovish-1, Probishtip-2, Makedonski Brod-2, Berovë-1, Vinicë-2, Dellçevë-1, Sveti Nikollë-2, Kërçovë-2, Negotinë-1, kumtuan nga Ministria e Shëndetësisë.

Shkup, 15 gusht 2020 (MIA) – Në 24 orët e fundit janë bërë 2006 testime, ndërsa janë regjistruar 141 raste të reja me Kovid-19 në: Shkup-51, Kumanovë-19, Dibër-2, Shtip-15, Prilep-6, Tetovë-6, Strugë-16, Veles-2, Manastir-4, Ohër-2, Kavadar-1, Gostivar-2, Gjevgjeli-1, Radovish-1, Probishtip-2, Makedonski Brod-2, Berovë-1, Vinicë-2, Dellçevë-1, Sveti Nikollë-2, Kërçovë-2, Negotinë-1, kumtuan nga Ministria e Shëndetësisë.

Instituti i Shëndetit Publik sot regjistroi 93 pacientë të shëruar nga:  Shkupi-25, Shtipi-33, Prilepi-1, Tetova-10, Velesi-2, Manastiri-7, Probishtipi-1, Demir Hisari-2, Makedonski Brodi-1, Kërçova-11.

Kanë ndërruar jetë katër pacientë:  dy nga Shkupi (54 dhe 55 vjeç),  një paciente nga Kavadari (69), dhe një pacient nga Sveti Nikolla (70).  Të gjithë pacientët kanë vdekur në kushte spitalore.

Numri i përgjithshëm i të diagnostikuarve me kovid në vendin tonë që nga fillimi i epidemisë është  12653, numri i të shëruarve është  9123, i të vdekurve është 539, ndërsa për momentin numri i rasteve aktive në vend është 2991. Sot janë evidentuar tre teste kontrollues.

Sipas analizave të përfunduara epidemiologjike për momentin shpërndarja nëpër qytete është si në vijim:

• Shkup 5373, aktivë 1007
• Kumanovë 1252, aktivë 262
• Dibër 226, aktivë 67
• Shtip 1042,, aktivë 275
• Prilep 358, aktivë 37
• Tetovë  1129, aktivë 152
• Strugë 521, aktivë 187
• Veles 243, aktivë 28
• Manastir 183, aktivë 75
• Ohër 307, aktivë 80
• Kavadar 148, aktivë 106
• Gostivar 625, aktivë 266
• Gjevgjeli 28,  aktivë 10 (* 7 persona nga NJR Gjevgjeli janë banorë të Dojranit, 4 të Bogdancit)
• Strumicë 49, aktivë 20
• Kriva Pallankë 28, aktivë 5
• Radovish 37, aktivë 9
• Krushevë 16, aktivë 2
• Koçan 128, aktivë 34
• Probishtip 67, aktivë 19
• Demir Hisar 53, aktivë 32
• Makedonski Brod 65, aktivë 49
• Pehçevë 8, aktivë 2
• Berovë 13, aktivë 8
• Vallandovë 8, aktivë 2
• Vinicë 46, aktivë 41
• Dellçevë 8, aktivë 3 (* 4 persona nga NJR Dellçevë janë nga Makedonska Kamenica)
• Kratovë 15, aktivë 3
• Sveti Nikollë 258, aktivë 66
• Kërçovë 236, aktivë 124
• Resnjë 146, aktivë 9
• Negotinë 35, aktivë 11 (* 10 persona nga NJR Negotinë janë banorë të Demir Kapisë)

Nga testet e bëra  2006 përmes: ISHP-525, QSHP Shkup-13, Avicena- 180, Biotek- 401, ASHAM- 94, Zhan Mitrev (Filipi i Dytë)- 358, Sistina me PCR metodë-312, Mjekësia ligjore-0, QSHP Manastir- 98, Klinika Infektive- 12, KGJO- 13. Deri më tani në vend janë bërë gjithsej 125128 testime të Kovid-19. Sot nuk ka testime në kuadër të skriningut.

Në Klinikën Infektive gjatë 24 orëve të fundit janë pranuar pesë pacientë të rinj. Gjithsej janë hospitalizuar 73 pacientë, nga të cilët në përkrahje të oksigjenit janë 41, ndërsa nuk ka pacient në ventilim mekanik.

Në spitalin në Kozle janë hospitalizuar 17 pacientë të moshuar pozitivë në Kovid-19 dhe gjashtë fëmijë pozitivë me virus..

Në SPQ “8 Shtatori” janë pranuar 13 pacientë të rinj. Gjithsej janë hospitalizuar 75 pacientë, nga të cilët në aparat respiratorë janë katër pacientë.

Në spitalin në Manastir janë hospitalizuar 17, ndërsa në spitalin në Shtip janë hospitalizuar 43 pacientë. Në repartet infektive në Tetovë, Ohër, Veles, Kumanovë, Prilep, Gostivar, Strumicë dhe Strugë janë hospitalizuar 118 pacientë – pozitivë dhe të dyshimtë me Kovid-19.

Raste aktive në komunat në Shkup sot (pas përfundimit të anketave epidemiologjike, mund të ketë ndryshim në shpërndarjen sipas komunave në Shkup)

 • Çair – 143
 • Aerodrom – 122
 • Butel – 66
 • Gazi Babë – 121
 • Qendër – 88
 • Karposh – 106
 • Saraj – 35
 • Kisella Vodë – 82
 • Gjorçe Petrov – 70
 • Studeniçan – 32
 • Shuto Orizarë – 67
 • Haraçinë – 18
 • Ilinden – 14
 • Petrovec – 6
 • Çuçer Sandevë – 9
 • Sopishtë – 12
 • Zelenikovë – 6
 • Të huaj– 3.
 • Të papërcaktuar – 7. ar/

 

 

 

Back to top button
Close
Close