0_Maqedoni.Portal0_Web_Ballina - SllajderShoqëri

Regjistrohen 139 raste të reja me Kovid-19, 534 të shëruar dhe gjashtë viktima

Në 24 orët e fundit janë kryer 1.377 testime, kurse janë regjistruar 139 raste të reja të Kovid-19 edhe atë në: Shkup- 36, Gostivar- 16, Kërçovë-15, Tetovë-14, Kumanovë-11, Shtip- 11, Strugë- 8, Vinicë- 6, Kavadar -5, Veles- 4, Manastir- 2, Dibër -2, Strumicë- 1, Krushevë-1, Koçan-1, Probishtip- 2, Prilep- 1, Makedonski Brod-1, Sveti Nikollë-1, Resnjë-1. 

Shkup, 31 korrik 2020 (MIA) – Në 24 orët e fundit janë kryer 1.377 testime, kurse janë regjistruar 139 raste të reja të Kovid-19 edhe atë në: Shkup- 36, Gostivar- 16, Kërçovë-15, Tetovë-14, Kumanovë-11, Shtip- 11, Strugë- 8, Vinicë- 6, Kavadar -5, Veles- 4, Manastir- 2, Dibër -2, Strumicë- 1, Krushevë-1, Koçan-1, Probishtip- 2, Prilep- 1, Makedonski Brod-1, Sveti Nikollë-1, Resnjë-1.
Instituti i Shëndetit Publik regjistroi 534 pacientë të shëruar nga: Shkupi-353, Kumanova- 62, Dibër- 17, Shtip- 27, Prilep- 5, Tetovë- 17, Strugë-4, Veles- 4, Ohër- 3, Gostivar-14, Strumicë- 4, Krushevë- 1, Koçan- 2, Probishtip 8, Sveti Nikollë- 5, Kërçovë- 7, Resnjë- 2.

Kanë vdekur gjashtë persona, pesë pacientë nga Shkupi (66, 67, 34, 67 dhje 86 vjeç) dhe pacient nga Koçani (76 vjeç). Pesë pacientë kanë vdekur në kushte spitalore, ndërsa një jashtë spitalit.

Numri i përgjithshëm i të diagnostikuarve me Kovid në vend që nga fillimi i epidemisë është 10.754, numri i pacientëve të shëruar është 6,554, numri i viktimave është 486 dhe aktualisht numri i rasteve aktive në vend është 3714. Dy testet e djeshme janë kontrolle dhe evidentohen sot. Aktualisht shpërndarja sipas qyteteve është si më poshtë:

Shkup 4811, aktiv 1488
• Kumanovë 1049, aktiv 246
• Dibër 195, aktiv 108
• Shtip 820, aktiv 425
• Prilep 331, aktiv 53
• Tetovë 1042, aktiv 226
• Strugë 449, aktiv 195
• Veles 220, aktiv 18
• Manastir 137, aktiv 72
• Ohër 272, aktiv 84
• Kavadar 60, aktiv 43
• Gostivar 440, aktiv 260
• Gjevgjeli 22, aktiv 11 (7 persona nga NJR Gjevgjeli janë banorë të Dojranit, 3 të Bogdancit)
• Strumicë 36, ​​aktiv 20
• Kriva Pallankë 24, aktiv 10
• Radovish 29, aktiv 23
• Krushevë 16, aktiv 9
• Koçan 99, aktiv 23
• Probishtip 52, aktiv 20
• Demir Hisar 31 vjeç, aktiv 27
• Makedonski Brod 20, aktiv 16
• Pehçevë 6, aktiv 0
• Berovë 5, aktiv 2
• Vallandovë 6, aktiv 0
• Vinicë 14, aktiv 10
• Dellçevë 5, aktiv 4 (4 persona nga NJR Dellçevë janë nga Makedonska Kamenica)
• Kratovë 13, aktiv 7
• Sveti Nikollë 222, aktiv 175
• Kërçovë 157, aktiv 102
• Resnjë 146, aktiv 32
• Negotinë 25, aktiv 5 (10 persona nga NJR Negotinë janë banorë të Demir Kapisë)

Testet e bëra 1.377 janë përmes: ISHP-516, QSHP Shkup-23, Avicena-156, Biotek-116, ASHAM -78, Klinika “Zhan Mitrev” -185, Sistina me metodën PCR -192, Mjekësia ligjore -8, QSHP Manastir -68, Klinika Infektive -27, GAK-8. Deri tani në vend janë bërë gjithsej 102.317 testime të Kovid-19. Sot nuk ka testime në kuadër të skriningut.

Në Klinikën Infektive në 24 orët e fundit janë pranuar 10 pacientë. Gjithsej janë hospitalizuar 84 pacientë. Në mbështetje oksigjeni janë 46 pacientë, nuk ka pacientë në makinë respiratore.

Në spitalin e Kozles janë hospitalizuar nëntë pacientë të rritur pozitiv të Kovid-19 dhe një fëmijë pozitiv në virus.

Në SPQ “8 Shtatori” janë pranuar 15 pacientë të rinj, ndërsa gjithsej janë hospitalizuar 100 pacientë. Në makinë respiratore janë tre pacientë.

Në spitalin e Manastirit janë hospitalizuar 31, ndërsa në spitalin e Shtipit janë hospitalizuar 41 pacientë. Në repartin infektiv në Tetovë, Ohër, Veles, Kumanovë, Prilep, Gostivar, Strumicë dhe Strugë janë hospitalizuar 113 pacientë – pozitiv dhe të dyshuar në Kovid-19.

Raste aktive sipas komunave në Shkup sot (pas përfundimit të anketave epidemiologjike, mund të ketë zëvendësim në distribuimin nëpër komuna në Shkup):

-Çair- 171
• Aerodrom – 171
• Butel – 97
• Gazi Babë – 145
• Qendër – 130
• Karposh – 136
• Saraj – 78
• Kisella Vodë- 157
• Gjorçe Petrov – 107
• Studeniçan – 64
• Shuto Orizare – 117
• Haraçinë – 26
• Ilinden – 23
• Petrovec – 18
• Çuçer Sandevë – 9
• Sopishtë – 23
• Zelenikovë- 7
• Të huaj – 4
• Të papërcaktuar – 5. fab/

Провери го и ова

Close
Back to top button
Close
Close