0_Maqedoni.PortalMakedonija.SlajderShoqëri

Regjistrohen 138 raste të Kovid-19, shtatë të vdekur, 144 të shëruar

Në 24 orët e fundit janë kryer 1.621 testime, kurse janë regjistruar 138 raste të reja të Kovid-19, ndërsa 144 janë shëruar.

Shkup, 1 gusht 2020 (MIA) – Në 24 orët e fundit janë kryer 1.621 testime, kurse janë regjistruar 138 raste të reja të Kovid-19, ndërsa 144 janë shëruar.

Siç kumtoi Ministria e Shëndetësisë, nga rastet e reja: Shkup- 47, Kumanovë-17, Gostivar- 10, Kërçovë-15, Tetovë-14, Kumanovë-17, Dibër -10, Shtip- 16, Prilep- 2, Tetovë – 2, Veles-5, manastir-5, Ohër-2, kavadar-1, Gostivar-10, kriva Pallankë-1, Koçan-5, Probishtip -1, Demir Hisar-1, makedonski Brod-6, Vinicë-2, Kratovë-1, Kërçovë – 3, Resnje-1.

Sot instituti i Shëndetit Publik regjistroi 144 pacientë të shëruar nga: Shkupi-105, Shtip- 9, Prilep- 2, Tetovë- 4,  Veles- 4, Manastir-5, Gostivar-1, Koçan-4, Probishtip-1, Demir Hisar-2., Berovë-1, Kërçovë-7, Resnje-2.

Kanë vdekur shtatë persona, dy pacientë nga Shkupi (64 dhe 67 vjeç) dhe pacient nga Makedonski Brod (53 vjeç), një paciente nga Kërçova (41 vjeçe), një pacient nga Manastiri (27 vjeç), pacient nga Dibra (78 vjeç) dhe një pacient nga Shtipi (64 vjeç). Gjashtë pacientë kanë vdekur në kushte spitalore, ndërsa një jashtë spitalit.

Numri i përgjithshëm i të diagnostikuarve me Kovid në vend që nga fillimi i epidemisë është 10.891, numri i pacientëve të shëruar është 6,698, numri i viktimave është 493 dhe aktualisht numri i rasteve aktive në vend është 3700. Dy testet e djeshme janë kontrolle dhe evidentohen sot. Aktualisht shpërndarja sipas qyteteve është si më poshtë:

Shkup 4856, aktiv 1426
• Kumanovë 1066, aktiv 263
• Dibër 205, aktiv 117
• Shtip 836, aktiv 431
• Prilep 333, aktiv 53
• Tetovë 1045, aktiv 225
• Strugë 449, aktiv 195
• Veles 225, aktiv 22
• Manastir 142, aktiv 71
• Ohër 274, aktiv 86
• Kavadar 61, aktiv 44
• Gostivar 450, aktiv 269
• Gjevgjeli 22, aktiv 11 (7 persona nga NJR Gjevgjeli janë banorë të Dojranit, 3 të Bogdancit)
• Strumicë 36, ​​aktiv 20
• Kriva Pallankë 25, aktiv 11
• Radovish 29, aktiv 23
• Krushevë 16, aktiv 9
• Koçan 104, aktiv 24
• Probishtip 53, aktiv 20
• Demir Hisar 32, aktiv 26
• Makedonski Brod 26, aktiv 21
• Pehçevë 6, aktiv 0
• Berovë 5, aktiv 1
• Vallandovë 6, aktiv 0
• Vinicë 14, aktiv 12
• Dellçevë 5, aktiv 4 (4 persona nga NJR Dellçevë janë nga Makedonska Kamenica)
• Kratovë 13, aktiv 7
• Sveti Nikollë 222, aktiv 175
• Kërçovë 160, aktiv 97
• Resnjë 147, aktiv 31
• Negotinë 25, aktiv 5 (10 persona nga NJR Negotinë janë banorë të Demir Kapisë)

Testet e bëra 1.621 janë përmes: ISHP-729, QSHP Shkup-24, Avicena-168, Biotek-146, ASHAM -83, Klinika “Zhan Mitrev” -225, Sistina me metodën PCR -171, Mjekësia ligjore -2, QSHP Manastir -53, Klinika Infektive -14, GAK-5. Deri tani në vend janë bërë gjithsej 103.938 testime të Kovid-19. Sot nuk ka testime në kuadër të skriningut.

Në Klinikën Infektive në 24 orët e fundit janë pranuar 7 pacientë. Gjithsej janë hospitalizuar 89 pacientë. Në mbështetje oksigjeni janë 49 pacientë, nuk ka pacientë në makinë respiratore.

Në spitalin e Kozles janë hospitalizuar 10 pacientë të rritur pozitiv të Kovid-19 dhe një fëmijë pozitiv në virus.

Në SPQ “8 Shtatori” janë pranuar 6 pacientë të rinj, ndërsa gjithsej janë hospitalizuar 87 pacientë. Në makinë respiratore janë  4pacientë.

Në spitalin e Manastirit janë hospitalizuar 30, ndërsa në spitalin e Shtipit janë hospitalizuar 41 pacientë. Në repartin infektiv në Tetovë, Ohër, Veles, Kumanovë, Prilep, Gostivar, Strumicë dhe Strugë janë hospitalizuar 120 pacientë – pozitiv dhe të dyshuar në Kovid-19.

Raste aktive sipas komunave në Shkup sot (pas përfundimit të anketave epidemiologjike, mund të ketë zëvendësim në distribuimin nëpër komuna në Shkup):

-Çair- 168
• Aerodrom – 161
• Butel – 92
• Gazi Babë – 139
• Qendër – 128
• Karposh – 128
• Saraj – 70
• Kisella Vodë- 158
• Gjorçe Petrov – 101
• Studeniçan – 54
• Shuto Orizare – 113
• Haraçinë – 24
• Ilinden – 23
• Petrovec – 17
• Çuçer Sandevë – 10
• Sopishtë – 20
• Zelenikovë- 8
• Të huaj – 4
• Të papërcaktuar – 4. fb/

Провери го и ова

Close
Back to top button
Close
Close