0_Maqedoni.Portal0_Web_Ballina - SllajderShoqëri

Regjistrohen 113 raste të reja me Kovid-19, gjashtë të vdekur, 259 të shëruar

Gjatë 24 orëve të fundit janë bërë 1.543 testime, ndërsa janë regjistruar 113 raste të reja me Kovid-19, gjashtë persona kanë vdekur, ndërsa 113 janë shëruar: në Shkup-35, Kumanovë-12, Shtip-23, Prilep-1, Tetovë-5, Strugë-1, Manastir-7, Ohër-6, Gostivar-15, Koçan-2, Probishtip-1, Demir Hisar-2, Makedonski Brod-1, Vallandovë-1, Vinicë-1. Gjashtë pacientë kanë vdekur, tre nga Shkupi (64, 22 dhe 83 vjeç), një nga Kumanova (72), një nga Struga (48) dhe një nga Ohri (75). Pesë pacientë kanë vdekur në kushte spitali dhe një jashtë spitalit.

Shkup, 6 gusht 2020 (MIA) – Gjatë 24 orëve të fundit janë bërë 1.543 testime, ndërsa janë regjistruar 113 raste të reja me Kovid-19, gjashtë persona kanë vdekur, ndërsa 113 janë shëruar: në Shkup-35, Kumanovë-12, Shtip-23, Prilep-1, Tetovë-5, Strugë-1, Manastir-7, Ohër-6, Gostivar-15, Koçan-2, Probishtip-1, Demir Hisar-2, Makedonski Brod-1, Vallandovë-1, Vinicë-1. Gjashtë pacientë kanë vdekur, tre nga Shkupi (64, 22 dhe 83 vjeç), një nga Kumanova (72), një nga Struga (48) dhe një nga Ohri (75). Pesë pacientë kanë vdekur në kushte spitali dhe një jashtë spitalit.

Instituti për shëndet publik sot ka regjistruar 259 pacientë të shëruar në: Shkup-103, Kumanovë-13, Dibër-1, Shtip-75, Tetovë-31, Manastir-2, Kavadar-2, Gostivar-19, Koçan-2, Probishtip-2, Demir Hisar-1, Kratovë-2, Shën Nikollë-4, Resjë-2, kumtoi Ministria e Shëndetësisë.

Numri i përgjithshëm i pacientëve të diagnostikuar me Kovid, në vendin tonë nga fillimi i epidemisë arrin në 11.399, numri i pacientëve të shëruar është 7.480, të vdekurve 517, ndërsa për momentin numri i rasteve aktive në vend arrin në 3.402. Sot janë evidentuar tre teste kontrolluese. Për momentin distribuimi në qytete është ky:

• Shkup 5.000, aktivë 1,231

• Kumanovë 1.114, aktivë 260

• Dibër 208, aktivë 117

• Shtip 910, aktivë 381

• Prilep 337, aktivë 47

• Tetovë 1071, aktivë 186

• Strugë 470, aktivë 187

• Veles 227, aktivë 22

• Manastir 153, aktivë 71

• Ohër 288, aktivë 80

• Kavadar 83, aktivë 61

• Gostivar 513, aktivë 283

• Gjevgjeli 23, 12 aktivë (* 7 persona nga NJR Gjevgjeli janë banorë të Dojranit, 3 të Bogdancit)

• Strumicë 39, aktivë 23

• Kriva Pallankë 25, aktivë 11

• Radovish 29, aktivë 16

• Krushevë 16, aktivë 8

• Koçan 108, aktivë 20

• Probishtip 58, aktivë 21

• Demir Hisar 36 vjeç, aktivë 27

• Makedonski Brod 42, aktivë 36

• Pehçevë 6, aktivë 0

• Berovë 8, aktivë 4

• Vallandovë 7, aktivë 1

• Vinicë 26, aktivë 22

• Dellçevë 5, aktivë 4 (* 4 persona nga NJR Dellçevë janë nga Makedonska Kamenica)

• Kratovë 14, aktivë 5

• Shën Nikollë 230, aktivë 130

• Kërçovë 179, aktivë 109

• Resnjë 146, aktivë 19

Negotinë 28, aktivë 8 (*10 banorë nga NJR Negotinë janë banorë të Demir Kapisë)

Testet e bëra – 1.543 janë përmes: ISHP-591, QSHP Shkup-24, Avicena-166, Biotek-195, ASHAM-133, Zhan Mitrev (Filipi i Dytë)-202, Sistina me PCR metodë-161, Mjekësia ligjore-10, QSHP Manastir-43, Klinika Infektive-9, KGJO-9. Deri më tani në vend janë bërë gjithsej 109.946 testime të Kovid-19. Sot nuk ka testime në kuadër të skriningut.

Në Klinikën infektive gjatë 24 orëve të fundit janë pranuar gjashtë pacientë të rinj. Gjithsej janë hospitalizuar 83 pacientë, nga të cilët në përkrahje të oksigjenit janë 49, ndërsa 1 pacient është në ventilim mekanik.

Në spitalin në Kozle janë hospitalizuar 15 pacientë të moshuar pozitivë në Kovid-19 dhe gjashtë fëmijë pozitivë me virus.

Në SPQ “8 Shtatori” janë pranuar 10 të rinj. Gjithsej janë hospitalizuar 78 pacientë, nga të cilët në aparat respiratorë janë tre pacientë.

Në spitalin në Manastir janë hospitalizuar 30, ndërsa në spitalin në Shtip janë hospitalizuar 48 pacientë. Në repartet infektive në Tetovë, Ohër, Veles, Kumanovë, Prilep, Gostivar, Strumicë dhe Strugë janë hospitalizuar 120 pacientë – pozitivë dhe të dyshimtë me Kovid-19.

Raste aktive në komunat në Shkup sot (pas përfundimit të anketave epidemiologjike, mund të ketë ndryshim në shpërndarjen sipas komunave në Shkup)

 • Çair – 164
 • Aerodrom – 139
 • Butel – 80
 • Gazi Babë – 121
 • Qendër – 101
 • Karposh – 110
 • Saraj – 54
 • Kisella Vodë – 129
 • Gjorçe Petrov – 88
 • Studeniçan – 42
 • Shuto Orizarë – 100
 • Haraçinë – 21
 • Ilinden – 22
 • Petrovec – 17
 • Çuçer Sandevë – 8
 • Sopishte – 20
 • Zelenikovë – 6
 • Të huaj– 5.
 • Të papërcaktuar- 5. mb/

Провери го и ова

Close
Back to top button
Close
Close