0_Web_Насловна-слајдер0_Македонија.ПорталПолитика

Регистрирани 92 нови случаи на Ковид 19, оздравени 86 пациенти, починати три лица

Во последните 24 часа се направени 997 тестирања, а регистрирани се 92 нови случаи на Ковид-19, додека 86 пациенти се оздравени и тројца се починати, соопштија од Министерството за здравство.

Скопје, 6 септември 2020 (МИА) – Во последните 24 часа се направени 997 тестирања, а регистрирани се 92 нови случаи на Ковид-19, додека 86 пациенти се оздравени и тројца се починати, соопштија од Министерството за здравство.

Од новорегистрираните заболени, во Скопје се 17, Куманово-6, Штип-6, Прилеп-2, Тетово-7, Струга-3, Велес-2, Битола-3, Охрид-2, Кавадарци-1, Гостивар-5, Гевгелија-3, Струмица-2, Крива Паланка-1, Кочани-3, Македонски Брод-2, Пехчево-3, Берово-1, Делчево-13, Свети Николе-4, Кичево-5 и  Неготино-1.

Институтот за јавно здравје денеска регистрира 86 оздравени пациент од кои 24 се во Скопје, Куманово-31, Штип-8, Тетово-3, Гостивар-8, Пробиштип-1, Берово-6, Виница-2, Делчево-3.

Починати се три лица, и тоа пациент од Гостивар (41 година) и пациент од Дебар (63 години) кои починале во болница и пациентка од Ресен (35 години) почината вон болнички услови.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 15 090,  бројката на оздравени пациенти е 12 235, на починати е 617. Во моментов, се наведува во соопштението од МЗ, бројот на активни случаи во земјата изнесува 2238.

Според завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:
– Скопје 6114, активни 754
– Куманово 1539, активни 262
– Дебар 260, активни 28
– Штип 1182, активни 106
– Прилеп 520, активни 152
– Тетово 1251, активни 124
– Струга 595, активни 65
– Велес 278, активни 26
– Битола 225, активни 42
– Охрид 360, активни 45
– Кавадарци 190, активни 51
– Гостивар 822, активни 136
– Гевгелија 61, активни 36 (7 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 9 на Богданци)
– Струмица 82, активни 30
– Крива Паланка 60, активни 20
– Радовиш 45, активни 6
– Крушево 17, активни 1
– Кочани 160, активни 33
– Пробиштип 89, активни 17
– Демир Хисар 60, активни 2
– Македонски Брод 77, активни 10
– Пехчево 38, активни 31
– Берово 68, активни 46
– Валандово 9, активни 2
– Виница 81, активни 28
– Делчево 102, активни 77 (26 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)
– Кратово 22, активни 6
– Свети Николе 302, активни 46
– Кичево 286, активни 47
– Ресен 147, активни 0
– Неготино 48, активни 9 (11 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Како што соопштуваат од МЗ, маправените 997 теста се преку: ИЈЗ-396, ЦЈЗ Скопје-0, Авицена-236,  Биотек-137, МАНУ -0, Жан Митрев (Филип Втори)-0, Систина со PCR метода -110, лабораторија Лаор –47, Судска медицина-0, ЦЈЗ Битола-56, Инфективна клиника-6, ГАК-9, лаборатории од странство-0. Досега во земјата се направени вкупно 157.519 тестирања на ковид -19.  Нема тестирања во рамките на скринингот.

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се осум пациенти. Вкупно се хоспитализирани 87 пациенти, на кислородна поддршка се 53, нема пациенти на механичка вентилација.

Во болницата во Козле нема возрасни пациенти. Хоспитализирани  се  две деца и една мајка позитивни на ковид-19, а четири деца и пет мајки суспектни на вирусот.

Во ГОБ „8 Септември“ примен е еден, а вкупно хоспитализирани се 21 пациент. На респираторна машина се двајца пациенти.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 11, а во болницата во Штип се хоспитализирани 46 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп, Гостивар, Струмица и Струга се хоспитализирани 124, позитивни и сомнителни на ковид-19. цр/хс/

 

Back to top button
Close
Close