0_Web_Актуелно0_Web_Избор на уредникот0_Македонија.ПорталМакедонија.СлајдерОпштество

Регистрирани 50 новозаболени од Ковид-19, 81 оздравени и 18 починати

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа се направени 2.955 тестирања при што се регистрирани се 50 нови случаи на КОВИД-19, како и 81 оздравени пациенти и 18 починати лица, соопшти Министерството за здравство.

Скопје, 28 мај 2021 (МИА) – Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа се направени 2.955 тестирања при што се регистрирани се 50 нови случаи на КОВИД-19, како и 81 оздравени пациенти и 18 починати лица, соопшти Министерството за здравство.

Од вкупниот број новорегистрирани случаи на КОВИД-19 од Скопје се 27, Куманово 5, Прилеп 4, Гостивар 3, од Тетово, Велес, Штип и Кичево по 2 и по еден од Струмица, Гевгелија и Виница.

Од регистриран е 81 оздравени пациенти од Скопје се 34, Прилеп 9, Струмица 7, Куманово 6, од Штип, Кочани и Крушево по 4, Радовиш и Пробиштип по 3, Велес и Кичево по 2 и по 1 од Свети Николе, Делчево и Виница.

Од починатите 18 лица, 8 се од Скопје (63г,67г,69г,72г,72г,77г,80г,88г), 3 од Тетово (75г,76г,78г), 2 од Битола (84г,88г) и по едно од Прилеп (68г), Кавадарци (79г), Кочани (74г), Радовиш (80г) и Дебар (55г). Од нив 7 лица се починати  во домашни, а останатите 11 во болнички услови.

Направени се 2.955 тестови преку: ИЈЗ-427, ЦЈЗ Скопје-69, ЦЈЗ Битола-73, ЦЈЗ Прилеп-47, ЦЈЗ Тетово–36,ЦЈЗ Куманово – 0, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-3, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија–0, ГОБ 8-ми Септември-12, Институт за микробиологија–64, МАНУ-75, Жан Митрев (Филип Втори)-178, Авицена-313, Биотек-396, Систина-199, лабораторија Лаор-340, Синлаб-40, Ремедика-37, Плодност–62, Генеа–48, Никоб лаб-18, ВФВ Медикал-0, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 518.

Досега во земјата се направени вкупно 788.300 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 155.217, бројката на оздравени пациенти е 147.381, на починати е 5.387, а бројот на активни случаи изнесува 2.449.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Скопје 68485, Активни 983

Куманово 8818, Активни 230

Прилеп 8298, Активни 95

Тетово 7209, Активни 98

Битола 6290, Активни 169

Велес 5468, Активни 61

Гостивар 5171, Активни 45

Кавадарци 5151, Активни 27

Охрид 4997, Активни 183

Штип 4958, Активни 39

Струмица 4109, Активни 55

Струга 2980, Активни 65

Кочани 2787, Активни 36

Кичево 2559, Активни 71

Гевгелија 2191, Активни 25

Неготино 2183, Активни 19

Свети Николе 1522, Активни 30

Ресен 1234, Активни 31

Крива Паланка 1219, Активни 6

Радовиш 1156, Активни 47

Берово 1029, Активни 3

Делчево 971, Активни 23

Дебар 939, Активни 0

Виница 881, Активни 36

Пробиштип 789, Активни 5

Валандово 666, Активни 3

Богданци 494, Активни 3

Крушево 489, Активни 16

Демир Хисар 397, Активни 16

Демир Капија 396, Активни 0

Кратово 373, Активни 14

Македонски Брод 359, Активни 3

Пехчево 268, Активни 1

Македонска Каменица 249, Активни 11

Дојран 132, Активни 0. сп/

Провери го и ова

Close
Back to top button
Close
Close