0_Македонија.ПорталBiznis.SlajderБизнисБизнис.ПорталЕкономија

Регионалната соработка како клучен фактор за закрепнување на туризмот

Навиките за патување се сменети под влијание на Ковид-19 кризата. Туристите патуваат во помали групи, во помалку истражени места како национални паркови, планини и рурални места и сакаат да истражуваат локални искуства и храна. Земјите од Западен Балкан имаат вакви природни богатства и традиција и ова е одличен момент за зајакната регионална соработка.  До ваков заклучок дојдоа повеќе од 100 претставници од приватен сектор и институциите за промоција и поддршка на туризмот од неколку земји од регионот, кои учествуваа на еднодневниот виртуелен настан „Регионално вмрежување и соработка во туризмот како клучен фактор во закрепнување на индустријата во пост-Ковид ерата“.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

Даниела Димовска 075 284 502
Јованка Јанковска 075 280 297
Вида Димова 075 284 506
Back to top button
Close
Close