0_Спорт.ПорталSport.SlajderОстанато

Ребенсбург со прва победа во спуст во кариерата

Германката забележа време од 1 минута, 41.94 секунди, оставајќи ја на 0,61 секунди зад себе Федерика Брињоне. Чешката натпреварувачка Естер Ледечка исто така се искачи на почесниот подиум, а ова е втор пласман во првите три за неа во дисциплината од почетокот на сезоната.

Гармиш-Партенкирхен, 8 февруари 2020 (МИА) – Германката Викторија Ребенсбург ја оствари својата прва победа во Светскиот куп во спуст, откако беше најбрза во домашната трка во Гармиш-Партенкирхен. 30-годишната Ребенсбург е специјалист во техничките дисциплини, но на задоволство на навивачите во Гармиш денес покажа одлично возење и ги надмина фаворитите во трката.

Германката забележа време од 1 минута, 41.94 секунди, оставајќи ја на 0,61 секунди зад себе Федерика Брињоне. Чешката натпреварувачка Естер Ледечка исто така се искачи на почесниот подиум, а ова е втор пласман во првите три за неа во дисциплината од почетокот на сезоната.

Ребенсбург, која од своја страна го запиша својот втор успех во сезоната, откако во декември победи во Супер-Г на патеката во Лејк Луис, се искачи на петтото место во дисциплината со 211 поен, а Брињоне (234) и Ледецка (253) се веднаш пред неа .
Водечка во ранг-листата е Швајцарката Корине Зутер, кој заврши на петтото место денес.

Ребенсбург е петта со 556 бода во генералниот пласман во Светскиот куп, додека лидер е Американката Микаела Шифрин со 1.225 поени.

Таг
Back to top button
Close
Close