0_Спорт.ПорталSport.SlajderФудбал

Реал се справи со Валенсија за едно полувреме

„Белиот балет“ реши сè во второто полувреме, кога паднаа сите три гола на натпреварот. Карим Бензема постигна два од головите во 61-та и 86-тата минута, а Марко Асенсио го оформи конечниот резултат во 74-тата минута.

Мадрид, 19 јуни 2020 (МИА) – Реал Мадрид забележа победа од 3:0 над Валенсија во судирот меѓу двете екипи од 29-то коло од Ла Лига.

„Белиот балет“ реши сè во второто полувреме, кога паднаа сите три гола на натпреварот. Карим Бензема постигна два од головите во 61-та и 86-тата минута, а Марко Асенсио го оформи конечниот резултат во 74-тата минута.

Гостите можат да жалат што во првото полувреме нивниот гол беше поништен поради дискутабилен офсајд, а пред тоа погодија греда.

Со овој успех, Реал собра 62 поени и повторно се доближи на 2 зад Барселона на 2-то место на табелата.

Валенсија, од друга страна, се движи се подалеку и подалеку од топ 4 и останува на 8-то место со 43 бода.

Таг
Back to top button
Close
Close