0_Спорт.ПорталФудбал

Реал му нуди на Васкез договор од пет милиони евра

Играчот за врска Лукас Васкез е близу до продолжување на договорот со Реал Мадрид. Тренерот Зинедин Зидан го извести клубот дека смета на 29-годишниот играч.

Мадрид, 30 април 2021 (МИА) – Играчот за врска Лукас Васкез е близу до продолжување на договорот со Реал Мадрид. Тренерот Зинедин Зидан го извести клубот дека смета на 29-годишниот играч.

Поради оваа причина, Реал ги подобри предложените услови на договорот. Претходно, на Васкез му беше понуден договор со 10 проценти намалување на неговата плата (3,5 милиони евра годишно). Сега му нудат на фудбалерот да потпише договор на три години со можност за продолжување за уште една, а платата е околу 5 милиони евра годишно. Васкез е задоволен од овие услови.

Претходно беше објавено за интересот за Васкез од страна на ПСЖ и Баерн Минхен.

Оваа сезона Шпанецот има одиграно 24 натпревари во Примера. Тој повеќе нема да игра оваа сезона поради повреда. зс/

Таг
Back to top button
Close
Close