0_Спорт.ПорталSport.SlajderРезултатиФудбал

Реал Мадрид го освои Супер купот

Фудбалерите на Реал Мадрид го освоијт етрофејот во шпанскиот Супер купо, откакко вечерва во Џеда (Саудиска Арабија) го победија Атлетико Мадрид на пенали со 4:1.

Џеда, 12 јануари 2020 (МИА) – Фудбалерите на Реал Мадрид го освоијт етрофејот во шпанскиот Супер купо, откакко вечерва во Џеда (Саудиска Арабија) го победија Атлетико Мадрид на пенали со 4:1.

По основните 90 и дополнитените 30 минути ниту една од екипите не ја затресе противничката мрежа.

Реал средбата ја заврши со играч помалку поради црвениот картон на Федерико Валверде во 115. минута.

Во пенал-серијата за Реал погодија Карвахал, Родриго, Модриќ и Рамос. За Атлетико единствено погоди Трипие, додека Саул и Томас не реализираа.

За „кралевите“ ова е 11 трофеј во Супер купот. Најуспешна екипа е Барселона со 13 трофеи. зс/

Таг
Back to top button
Close
Close