0_Спорт.ПорталФудбал

Реал бара од Рамос и Васкез да ги намалат платите за да можат да му исплатат на Бејл 30 ​​милиони евра

Позната е причината зашто Реал кога преговараше за нов договор, ги замоли Серхио Рамос и Лукас Васкез да ги намалат платите. Како што пишува „Ас“, клубот од Мадрид бара од сите играчи кои сега повторно ги потпишуваат своите договори да ги намалат своите плати, бидејќи во спротивно Реал нема да може да му плати на Герет Бејл, кој треба да добие 30 милиони евра во сезоната 2021/22.

Мадрид, 13 февруари 2021 (МИА) – Позната е причината зашто Реал кога преговараше за нов договор, ги замоли Серхио Рамос и Лукас Васкез да ги намалат платите. Како што пишува „Ас“, клубот од Мадрид бара од сите играчи кои сега повторно ги потпишуваат своите договори да ги намалат своите плати, бидејќи во спротивно Реал нема да може да му плати на Герет Бејл, кој треба да добие 30 милиони евра во сезоната 2021/22.

Велшанецот има лоши односи со тренерот на Тотенхем, Жозе Мурињо, па најверојатно ќе биде со Реал следната сезона. Исто така, можно е мадридскиот клуб предвреме да го раскине договорот со играчот, но во овој случај клубот ќе треба да му ја исплати целата преостаната плата според договорот.

Поради оваа причина, Реал Мадрид бара од Серхио Рамос и Лукас Васкез, кои сега разговараат за нови договори со клубот, да се договорат за плата помала од онаа што ја добиваат сега.

Исто така се истакнува дека платата на Еден Азар е проблем за Реал. Белгиецот добива 28 милиони евра годишно пред оданочување (без бонуси). Ако Рамос под инјекции играше против Атлетик (1:2) во Суперкупот, Белгиецот вели дека „повредите не се крај на светот, затоа што можете да поминувате повеќе време дома со децата“. Ова го изнервира Шпанецот, чии финансиски услови клубот не сака да ги исполни.

Рамос не може да разбере за интересот за трансфери на Ерлинг Холанд, Килијан Мбапе или Едуардо Камавинг во време на криза на клубот. Во овие околности, луѓето блиски до Шпанецот се изненадени од неподготвеноста на клубот да ја задржи легендата и капитенот на тимот во составот.

Реал се најде во ќор-сокак: ако Рамос се согласи на помала плата, тогаш парите ќе одат за платата на Бејл. Доколку Шпанецот замине, тогаш Реал Мадрид ќе мора да бара централен дефанзивец. Во исто време, сите фудбалери на ниво близу до Рамос ќе бараат слична или уште поголема плата, како што е, на пример, дефанзивецот на Баерн, Давид Алаба, кој сака да добие 22 милиони евра во Мадрид.

Рамос оваа сезона одигра 14 натпревари во Ла Лига и постигна два гола (двата од пенали). зс/

Таг
Back to top button
Close
Close