0_Македонија.ПорталОригинални текстовиПолитикаПолитички партии

Реакција на ВМРО-ДПМНЕ на изјавата на Заев

Скопје, 1 јули 2020

Скопје, 1 јули 2020

Власта на Заев како и во секој аспект од своето владеење, така и во земјоделието создаде мафија, во овој случај зелена мафија. Оваа мафија го девалвира трудот на земјоделецот и ја руши цената на македонскиот земјоделски производ.

Во текот на овие три години, речиси да нема ниту еден сегмент од земјоделието да не се соочи со проблеми, а власта на заев наместо да нуди решенија и да се справува со проблемите, беше фрлена на криминал и корупција.

На земјоделците ин ветуваа загарантиран откуп, високи цени и нови пазари, а наместо тоа бевме сведоци како се пали тутунот, јаболката, раноградинарските производи, лубениците беа фрлани на буниште, млекото истурано по патиштата. Кога земјоделците дојдоа на протести, полициски оклопни транспортери беа поставувани пред владата за да го штитат Заев од народот.

Бедно и срамно.

Нема ништо од ветениот интеревентен фонд кој го најавуваше во 2016 година кој требаше да ги обесштетува земјоделците во услови на непогоди или ниски откупни цени. Едно исто Земјоделското земјиште го доделуваа на двајца различни субјекти, а субвенции и државна помош добиваа лица од партиски списоци или блиски на функционери на СДСМ.

Земјоделците видоа на дело што значи неодговорната и неспособната власт на Заев и затоа поддршката ќе ја дадат на ВМРО-ДПМНЕ, затоа што знаат дека со ВМРО-ДПМНЕ имаат сигурен партнер во развојот и унапредувањето на земјоделието.

СДСМ и Заев покажаа дека можат единствено повеќе криминал, можат повеќе корупција и можат само порази. Да ставиме крај на виткањето кичма. Исправи се Македонијо! Одбери обнова!

Центар за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ

_________________________________________________________________________

МИА овие текстови ги објавува во интегрална и оригинална форма и не е одговорна за нивната содржина, ниту за евентуалните правописни недоследности или печатни грешки.

 

Back to top button
Close
Close