Некатегоризирано

Реакција на СДСМ на прес-конференцијата на Иванка Василевска од ВМРО-ДПМНЕ

Раководството на ВМРО-ДПМНЕ и Иванка Василевска очигледно мислат дека се уште живееме во време на режимот на Никола Груевски, кога со парите на граѓаните ги полнеа своите и џебовите на нивните инструментализирани и партиски организации, поткупуваа медиуми, правеа предизборни поткупи, додека во меѓувреме вршеа притисоци кон невладини организации и слободумни граѓани.

Скопје, 9 јуни 2020

Раководството на ВМРО-ДПМНЕ и Иванка Василевска очигледно мислат дека се уште живееме во време на режимот на Никола Груевски, кога со парите на граѓаните ги полнеа своите и џебовите на нивните инструментализирани и партиски организации, поткупуваа медиуми, правеа предизборни поткупи, додека во меѓувреме вршеа притисоци кон невладини организации и слободумни граѓани.

Научени на таа матрица ВМРО-ДПМНЕ денес во се гледа наводни скандали. Лица кои на 27 април биле замешани во насилствата, денес од партиски прес-конференции продолжуваат да ги напаѓаат невладините организации.

По којзнае кој пат се покажа дека ВМРО-ДПМНЕ не може да се помири со фактот што парите од Буџетот не одат во белиот дворец туку се користат за интересите на граѓаните.

Таа корумпирана политика на ВМРО-ДПМНЕ е поразена и заменета со одговорна власт, која транспарентно работи во интерес на граѓаните.

Ширењето лажни вести, одржувањето на неаргументирани и неточни прес-конференции е дел од  политикантсвото на Мицкоски, кој единствено што правеше изминатиов период беше да работи на штета на интересите на граѓаните.

Се покажа дека ВМРО-ДПМНЕ нема капацитет да биде одговорна партија и затоа постојано се обидува да ја влече државата назад.

Но, ние тоа нема да го дозволиме. Заедно со граѓаните ќе ја надминеме и оваа здравствена криза и ќе продолжиме успешно по патот на развојот и напредокот.

Центар за комуникации со јавноста СДСМ

__________________________________________________________________________

МИА овие текстови ги објавува во интегрална и оригинална форма и не е одговорна за нивната содржина, ниту за евентуалните правописни недоследности или печатни грешки

Провери го и ова

Close
Back to top button
Close
Close