0_Македонија.ПорталBiznis.SlajderБизнисБизнис.ПорталЕкономија

Раст на МБИ-10 индексот на Македонската берза

Индексот на Македонската берза МБИ-10 на крајот на последниот работен ден од неделава изнесуваше 4.872,39 проценти, што претставува раст од 0,7 проценти на неделно ниво.

Скопје, 18 јануари 2020 (МИА) – Индексот на Македонската берза МБИ-10 на крајот на последниот работен ден од неделава изнесуваше 4.872,39 проценти, што претставува раст од 0,7 проценти на неделно ниво.

Според податоците на Берзата, вкупниот промет на берзанските трансакции неделава изнесувал 136,1 милиони денари, што е речиси двојно повеќе споредено со претходната седмица, кога тој изнесувал 70,3 милиони денари.

Како што објави СееЊуз, ОМБ индексот на Македонската берза пак неделава бележи пад од 0,02 индексни поени во однос на претходната седмица, односно од 132,91 на 132,89 индексни поени. сп/

Провери го и ова

Close
Back to top button
Close
Close