0_Спорт.ПорталОстанатоСпорт.Слајдер

Раководител на „Формула 1: Ако пилот или членот на тимот биде позитивен на коронавирус, трката нема да биде откажана

Шефот на Формула 1, Чејс Кери соопшти дека трката нема да биде откажана доколку кај некој од пилотите или претставниците на тимот биде откриен коронавирус.

Лондон, 3 јуни 2020 (МИА) – Шефот на Формула 1, Чејс Кери соопшти дека трката нема да биде откажана доколку кај некој од пилотите или претставниците на тимот биде откриен коронавирус.

– Ако некој биде позитивен, тоа нема да доведе до откажување на етапата. Ќе бараме тимовите да развијат карантинска постапка. Имаме можност да изолираме одредена личност и да најдеме замена за него. Има многу „ако“, невозможно е да се предвиди сè, но фазата нема да се откаже доколку тимот не може да учествува. Не мислам дека можам да ги објаснам сите можни опции, но ние ќе подготвиме сценарио во кое откривањето на инфекцијата нема да доведе до откажување на расите, изјави Кери.

Во случај кај еден од пилотите да се открие коронавирус, тимовите имаат резервни пилоти. Мора да бидеме сигурни дека ќе решиме какви било проблеми, правиме се за да создадеме безбедно опкружување. Имаме голем број правила, некаде помеѓу 80-90 страници, кои детално опишуваат како да стигнете до патеката, како да се однесувате во хотелот. Има инструкции во врска со исхраната и тестирањето, додаде кери.

Претходно се дозна дека сезоната 2020 во Формула 1 ќе започне на 5 јули. Првите две трки се во Австрија на 5 и 12 јули. зс/

Таг
Back to top button
Close
Close