0_Web_Актуелно0_МИА Истражува.ПорталДописници МКДСторија

Радоста и тагата на Гордана врежани во секоја нишка од стариот разбој

Звуци од разбој отсекогаш одѕвонувале низ демиркаписко Корешница во минатото. Годините и новото време ги замолкнале дрвените направи за ткаење традиционални рачно изработени јамболии, прекривачи, дипли. Само во уште еден двор и ден денес на еден стар дрвен разбој, се ткае ли ткае. Ударите во стариот разбој оддалеку се слушаат во Корешница. Ако го следите внимателно звукот, ќе дојдете до имотот на семејството Милошевиќ.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

Даниела Димовска 075 284 502
Јованка Јанковска 075 280 297
Вида Димова 075 284 506
Back to top button
Close
Close