ЕвропаЕвропа.Портал

Путин согласен на 22 април на референдум да се гласа за уставни измени

Рускиот претседател Владимир Путин се согласи со предлогот на 22 април да се одржи национално гласање за уставните измени.

Москва, 26 февруари 2020 (МИА) – Рускиот претседател Владимир Путин се согласи со предлогот на 22 април да се одржи национално гласање за уставните измени. Ова денеска на новинарите им го соопшти копретседателот на работната група за подготовка на измените во рускиот Устав, Павел Крашениников, јави ТАСС.

Референдумот за уставни промени со кои вистинската моќ во државата би се пренела од претседателот на премиерот или парламентот, што, според критичарите, би му овозможило да го продолжи своето владеење и откако ќе го напушти Кремљ.

Според Крашениников, денот на гласање ќе биде неработен за граѓаните.

На денешната средба со членовите на работната група, Путин рече дека „целосно се согласува“ со предлогот да се воведе уставна забрана за високорангираните државни функционери во Русија да поседуваат материјални и финансиски средства во странство. Тој предложи проширување на списокот на високите позиции, со цел меѓу нив да се вброи и претседателот на земјата.

Путин рече дека во Уставот може да стави и дека рускиот е јазик на „државотворниот народ“. Според него, тој текст е во согласност со предлогот на работната група дека на територијата на Русија „се гарантира етнокултурна и јазчна разноликост“.

Со уставните промени, меѓу другото, се предвидува јакнење на улогата на Парламентот во номинирањето на премиер, ограничување на претседателскиот мандат на вкупно два, наместо два последователни, кандидатите за претседател на Русија ќе треба да престојувале 25 наместо досегашните 10 години во земјата, формирање на претседателски совет, кој ќе ги утврди главните насоки на внатрешната и надворешната политика на Руската Федерација. ссм/

Провери го и ова

Close
Back to top button
Close
Close